Eibach S90-4-20-044-B Pro-Spacer Kit 20Mm Pair Black NEW
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
EIBS90-4-20-044-B
UPC:
Condition:
New
Current Stock:
2
MPN:
S90-4-20-044-B
5 customers are viewing this product
Fitment and Product Information:
Eibach 4090.14 Pro Wheel Spacer 20 mm For 2020-2022 Ford Explorer
Product Details:
  • Brand Name: Eibach
  • Manufacturer Part Number: S90-4-20-044-B
  • UPC Code: 803050421432
Feature:
  • Kit Includes 2 Spacers and all necessary mounting hardware.
  • Made from High-Strength Aircraft-Aluminum Alloy.
  • Precision Engineered Hub-Centric - for Perfect Fit and Wheel Balance.
  • Reduced Weight Compared to Steel Wheel Spacers.
  • Widen Your Stance - For Better Handling.
Specifications:
  • 20mm Spacer / Bolt Pattern 5x114.3 / Hub Center 70.5
Application Summary:
  • 2020-2022 Ford Explorer
  • 2015-2022 Ford Mustang
Note:
  • Spacers can only be used with wheels that have cut-outs (facing the hub) to clear the stock studs. Please check as follows: Original stud length (i.e. 35mm) minus spacer-thickness (i.e. 25mm) = 10mm excess stud length. The cut-out should have a depth of 11mm.