Eagle Chevrolet SB Forged 5140 Steel I-Beam Rods (Set of 8) - SIR6200BBLW
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
EAGSIR6200BBLW
UPC:
Condition:
New
Current Stock:
3
MPN:
SIR6200BBLW
5 customers are viewing this product
Fitment and Product Information:
Forged I-Beam Connecting Rod - 6.200" Long (Set of 8) For Chevy/Ford Small Block
Brandname: Eagle
Part Number: SIR6200BBLW
Description:
Connecting Rod - I Beam - 6.200 in Long - Bushed - 3/8 in Cap Screws - Forged Steel - Small Block Chevy / Ford - Set of 8
Attributes
Beam Style
I Beam
Stroker Clearanced
No
Rod Length
6.200 in
Bushed / Press Fit Wrist Pin
Bushed
Small End Bore Diameter
0.927 in
Small End Width
1.063 in
Rod Journal Diameter
2.100 in
Large End Bore Diameter
2.225 in
Large End Width
0.940 in