Eagle CRS5394A3D Connecting Rod H Beam 5.394" Long Bushed 3/8" Cap Screws NEW
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
EAGCRS5394A3D
UPC:
Condition:
New
Current Stock:
7
MPN:
CRS5394A3D
5 customers are viewing this product
Fitment and Product Information:
ESP 4340 Rod For Acura B18A/B 4
Product Details:
  • Brand: Eagle
  • Part Number: CRS5394A3D
  • UPC: 793348025803
    Product Features and Description:
  • Length Center Bore To Center Bore: 137mm
  • Big End Width: 0.935 in
  • Bolts: 3/8 in ARP 2000
  • Bushed for full-floating piston pin: Yes
  • Center to Center Length: 5.394 in
  • Housing Bore: 1.89 in
  • Material: Forged 4340 Steel
  • Pin End Width: 0.935 in
  • Pin Size: 0.827 in
  • Rod Journal: 1.771 in